- http://viaferrata.orionsoft.cz

Hexensteig

klíčové misto

Charakteristika

Oblast Alpy-Sev. váp. - Východ, Ennstaler Alpen
Stát Rakousko
Vrchol(y) Hexenturm 2170 m
Obtížnost (dle průvodce)* Těžká (B/C)
Nadmořská výška 2150 m n. m.
Doba celkem (ferrata) 7 hod 35 min (0 hod 50 min)
Převýšení celkem (ferrata)  1510 m (110 m)

Hodnocení *

Hodnocení Autora Ostatních
Krása Pěkná  2/3 -
Tech. náročnost Mírně obtížné (B)  2/5 -
Exponovanost Exponované  2/3 -
Kvalita jištění Perfektní  3/3 -
Návštěvnost - -

Trasa (hlavní body)

Parking - Grabneralm - Admonter Ht - Natterriegel - Hexenturm a zpět

Parking / výchozí bod

2 km SV  směrem od obce Weng.
Z Admontu se vydáme po silnici č. 117 směr St. Gallen. Asi po 7 km se dostáváme do sedla Buchauer Sattel. Zde odbočíme vlevo do obce Weng a asi po 400 m vede vpravo prašná cesta s šipkou na Grabneralm. Po této cestě jedeme ještě asi 150 m na parkoviště u kraje lesa.

Nástup

3 hod 15 min, převýšení 1400 m.
Z parkoviště se vydáme po lesní cestě a asi po 50 m se napojíme na značenou cestu č. 636. Stoupáme lesními silničkami po této cestě směr Grabneralm. Asi 400 m před chatou vpravo velmi vydatný pramen pitné vody. /Pokud bychom za loučkou stoupali strmě vzhůru, dostaneme se k dalším pramenům ležícím na výstupové cestě na Grabnerstein. Od chaty Grabneralm stoupáme dále značenou cestou k Admonter Ht.
Odtud pokračujeme po značené cestě č. 634 směrem na Natterriegel. Vystoupáme na hřeben, kousek vpravo kříž, my jdeme na vrchol Natterriegelu vlevo. S vrcholu sestoupíme do sedélka Natterriegelscharte, kde je křižovatka. Rovně pokračuje náš klettersteig, vpravo klesá normální cesta na Hexenturm přes Roßkar /ta sklesá asi o 50 m/.

Via ferrata

0 hod 50 min, převýšení 110 m.
Od křižovatky cesta traverzuje - několik míst obt. A, pak sestup do sedla obt. B. Následuje kousek lezení volným terénem - několik m obt. 1 - a dále pokračuje klesající traverz A. Klíčové místo B/C je 2m výšvih na hranu a pak následuje opět znazší obt. B.
Dále pokračujeme hřebenem , kde se nám zprava napojí normální výstupová cesta vedoucí přes Roßkar. Stoupáme tedy po značené cestě - zde několik drátů obt. A - na vrchol.

Sestup

3 hod 30 min.
Sestupujeme buď výstupovým klettersteigem nebo normální výstupovou cestou.
Pokud se nám nechce stoupat na Natterriegel, odbočuje u jeho úpatí vpravo mužíkovaná stezka- lehce klesající traverz podchází skalnaté patrie, ale překonává dvě nepřijemná místa - jedno suťové, jednním je traverz rozlámaného nepřijemného žlebu s kamennou drtí.
Od chaty Admonter Ht je možno s výhodou naši cestu spojit s klettersteigem na Grabnerstein a následným sestupem na Grabneralm / to představuje prodloužení cca o 1 h/.

Další informace

Láďa Beneš

Aktualizace článku: středa 7. října 2020

Upozornění: Přes veškerou snahu o aktuálnost a přesnost mohou popisy cest obsahovat chyby či nepřesnosti. Popisy jsou chráněny dle autorského práva a nelze je v jakékoliv formě šířit bez svolení autora a provozovatele serveru.